Our Staff

Office Staff

Fernandez, Cynthia- Office Manager
Blanco, Clara- Bookkeeper
Brinkman, Kristen- Office Associate/Attendance
Nameth, Julie- Office Associate
Siemieniak, Tiziana- Data Tech
Theierl, Jason-Technology Support
Hall, Mark Jr.- Student Support Specialist
Johannesen, Nicole-School Resource Officer

School Counseling

Lang, Victoria, Department Chair-Counselor for AVID & 504s
Everton, Hannah- Grade 8
Granby, Ebony- Grade 7
Dull, Cynthia- Grade 6
Paige, Dorescia- Military and Family Life
Reyes, Angelina, Registrar

Clinic

Jarrad, Scarlett-Nurse
Nerino, Nena, Clinic Assistant
Clark, Suzanne, Clinic Assistant

Grade 6, Bulldogs

Kemper, Alainya-Science & Math
Mundy, Heidi-English & Social Studies

Grade 6, Golden Knights

Heagy, Althea- Math
Pauley, Lean- Social Studies
Miller, Brian- Science
Roulley, Shari-English

Grade 6, Lions

Frazier, Kay-Math
Herold, Michael-Social Studies
Friedman, Michal-Science
Chiong, Laura-English

Grade 6, Yellow Jackets

Brookover, Tracee-Math
Wilson, Lori-Social Studies
McFarland, Seanne-Science
Shook, Stephanie-English

Grade 7, Tartans

Baranello, Samantha-Math
Tomasulo, Amy-Social Studies
Moss, Kathy-Science
Smith, Lydia-English

Grade 7, Tigers

Leonard, William, Jr.-Math
Grosz, Douglas-Social Studies
Giesen, Brenda-Science
Viloria, Sarita-English

Grade 7, Redhawks

Martinolich, Kristin-Math
Gibbons, Jeffery-Math
Kamp-Morrison, Louisa-Social Studies
Alberico, Carl-Science
Berger, Genavieve-English

Grade 8, Gators

Peterson, Kaitlynn-Math
Raburn, Logan-Civics
Simmons, Aubrey-Science
Goettsch, Parker-Science substitute
Kemp, Ashlyn-English

Grade 8, Wolverines

Moses, Annie-Math
Hocanson, Caitlin-Civics
Reifsnider, Kristin-Science
Saulsberry-Fleming, Veda-English

Grade 8, Blue Devils

Heagy, Althea-Math and Science
Cote’, Douglas-English and Civics

Grade 8, Panthers

Bosher, Amy-Math
Miller, Rick- Civics 
Kennard, Christine- Science
D’Apolito, Kelly-English


Health and Physical Education

Coley, Danielle
Kinzel, Mark
Matulewicz, Meghan
Peterson, Bradford
Seiders, Jennifer
Veschi, Nicholas

Electives

Allen, Susan- Independent Reading
Augustine, Amflorenda- Distance Learning Assistant
Boutwell, Brooke- ESL
Dupont, John- Technology Education
Franklin, Karen-Computer Solutions
Fuciarelli, Heidi- Independent Reading
Hugo, Victor- Chorus
Christensen, Kimberly- Spanish
Quinones, Gustavo- Spanish
Roberson, Maire- Teen Living
Shaffer, Amy-Band
Siemieniak, Richard- AVID
Stevahn, LeeAnne- Orchestra
Widenhofer, Sarah- Art

Specialists

Butler, Barbara-Instructional Technology
Circelli, Rebekah- Library Media
Clark, Amy- Literacy
Flegal, Sabrina- Library Media
Kelleher, Kimberly-Math
McCree, Tonia-Gifted
Sachs, Meaghan- Instructional Technology

Special Education

Hampton, Brita- TOD
Cheek, Roslyn
Dove, Marilyn
Flynn, Brendan
Hungerford, Patricia
Kostrzewa, Julie
Lepkowski, Kelly
Zack, Shayna